The Story
Lenovo Go Overview
Notebook users can easily navigate programs and applications with the Lenovo Go USB-C Wireless Mouse. Designed to provide users with true wireless freedom, the Go USB-C offers a reliable 2.4 GHz connection, suitable for traditional control, delivering presentations, and more.
Five durable buttons have a lifespan of up to 3 million clicks, getting you through long workdays. A programmable utility side button grants you instant access to various commands that you can set with the free-to-download Lenovo Go Central Software. The blue optical sensor offers accurate control with adjustable sensitivity setting up to 2400 dpi. An internal lithium-ion battery provides you with up to a 3-month lifespan and the included USB-A to USB-C cable can recharge the mouse to full in 2 hours. In a pinch, you can get up to 1 week of use in as little as 15-minutes.
In the Box
- Lenovo Go USB-C Wireless Mouse (Storm Gray)
- USB-A to USB-C Cable
- USB-C Receiver
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Lenovo Go Specs
| Sensor Type | Optical |
| dpi | 2400 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Number of Buttons | 5 |
| Mouse Hand Orientation | Right |
| LED Illumination | None |
| Full-Functionality OS Support | Windows |
| Connector | USB Type-C |
| Cable Length | 19.7" / 0.5Â m |
| Wireless Connectivity | 2.4 GHz RF |
| Wireless | 2.4 GHz Radio/RFÂ |
| Internal Battery Type | Lithium-Ion |
| Maximum Battery Life | 3 Months |
| Charging Time | 2 Hours |
| LED Indicator | None |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 20 to 95% |
| Certifications | CB, cTUVus, TUV, CE, FCC, ICES, CEC, DOE, BSMI, RCM, Kcc, EU, RoHS *as per Manufacturer |
| Dimensions (L x W x H) | 4.0 x 2.3 x 1.3" / 101.6 x 58.4 x 33.0Â mm |
| Weight | 2.5Â oz / 71Â g |
| Package Weight | 0.475 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.1 x 4.6 x 2.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Lenovo Go Overview
Notebook users can easily navigate programs and applications with the Lenovo Go USB-C Wireless Mouse. Designed to provide users with true wireless freedom, the Go USB-C offers a reliable 2.4 GHz connection, suitable for traditional control, delivering presentations, and more.
Five durable buttons have a lifespan of up to 3 million clicks, getting you through long workdays. A programmable utility side button grants you instant access to various commands that you can set with the free-to-download Lenovo Go Central Software. The blue optical sensor offers accurate control with adjustable sensitivity setting up to 2400 dpi. An internal lithium-ion battery provides you with up to a 3-month lifespan and the included USB-A to USB-C cable can recharge the mouse to full in 2 hours. In a pinch, you can get up to 1 week of use in as little as 15-minutes.
In the Box
- Lenovo Go USB-C Wireless Mouse (Storm Gray)
- USB-A to USB-C Cable
- USB-C Receiver
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Lenovo Go Specs
| Sensor Type | Optical |
| dpi | 2400 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Number of Buttons | 5 |
| Mouse Hand Orientation | Right |
| LED Illumination | None |
| Full-Functionality OS Support | Windows |
| Connector | USB Type-C |
| Cable Length | 19.7" / 0.5Â m |
| Wireless Connectivity | 2.4 GHz RF |
| Wireless | 2.4 GHz Radio/RFÂ |
| Internal Battery Type | Lithium-Ion |
| Maximum Battery Life | 3 Months |
| Charging Time | 2 Hours |
| LED Indicator | None |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 20 to 95% |
| Certifications | CB, cTUVus, TUV, CE, FCC, ICES, CEC, DOE, BSMI, RCM, Kcc, EU, RoHS *as per Manufacturer |
| Dimensions (L x W x H) | 4.0 x 2.3 x 1.3" / 101.6 x 58.4 x 33.0Â mm |
| Weight | 2.5Â oz / 71Â g |
| Package Weight | 0.475 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.1 x 4.6 x 2.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















