Original: $150.85
-70%$150.85
$45.25The Story
Planar Systems 998-1329-01 Overview
Stay comfortable and productive by equipping your home or office with the Planar PLN2200 21.5" Monitor. This budget-friendly 1920 x 1080 resolution Full HD monitor includes flicker free and blue light reducing technologies to help minimize eye fatigue, allowing you to work from it for extended periods of time. Connect the PLN2200 to your system using its HDMI and VGA inputs and adjust its tilt to suit your comfort. You can also mount the screen onto a wall, swivel arm, or multi-monitor stand using its 100 x 100mm VESA mount. With 178° horizontal and vertical viewing angles, you can see the screen clearly from almost any angle.
In the Box
- Planar Systems PLN2200 21.5" Monitor
- Power Cable
- HDMI Cable
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Planar Systems 998-1329-01 Specs
| Size | 21.5" |
| Panel Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| HDR Compatibility | None |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 6 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Variable Refresh Technology | None |
| Bit Depth / Color Support | 8-Bit (16.7 Million Colors) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Screen Area | 18.74 x 10.54" / 476.00 x 267.72 mm |
| Dot Pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Finish | Anti-Glare / Matte |
| Touchscreen Technology | None |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x VGA |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Input Support (PIP/PBP) | None |
| Built-In Speakers | No |
| Operating Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Power Consumption | Standby: 0.5 W Typical: 15.0 W |
| AC Input Power | 110 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Adapter Type | Internal |
| Height Adjustment | None |
| Rotation Adjustment | None |
| Swivel Adjustment | None |
| Tilt Adjustment | -5 to 15° |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm |
| Lock Slot | No |
| Dimensions | 19.3 x 15.1 x 8.3" / 489.7 x 382.8 x 210 mm (with Stand) 19.3 x 11.6 x 1.5" / 489.7 x 293.5 x 39.2 mm (without Stand) |
| Weight | 6.6 lb / 3 kg (with Stand) 6.06 lb / 2.75 kg (without Stand) |
| Package Weight | 8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.25 x 15 x 4.75" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Planar Systems 998-1329-01 Overview
Stay comfortable and productive by equipping your home or office with the Planar PLN2200 21.5" Monitor. This budget-friendly 1920 x 1080 resolution Full HD monitor includes flicker free and blue light reducing technologies to help minimize eye fatigue, allowing you to work from it for extended periods of time. Connect the PLN2200 to your system using its HDMI and VGA inputs and adjust its tilt to suit your comfort. You can also mount the screen onto a wall, swivel arm, or multi-monitor stand using its 100 x 100mm VESA mount. With 178° horizontal and vertical viewing angles, you can see the screen clearly from almost any angle.
In the Box
- Planar Systems PLN2200 21.5" Monitor
- Power Cable
- HDMI Cable
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Planar Systems 998-1329-01 Specs
| Size | 21.5" |
| Panel Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 250 nits / cd/m2 |
| HDR Compatibility | None |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 6 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Variable Refresh Technology | None |
| Bit Depth / Color Support | 8-Bit (16.7 Million Colors) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Screen Area | 18.74 x 10.54" / 476.00 x 267.72 mm |
| Dot Pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Finish | Anti-Glare / Matte |
| Touchscreen Technology | None |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x VGA |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Input Support (PIP/PBP) | None |
| Built-In Speakers | No |
| Operating Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Power Consumption | Standby: 0.5 W Typical: 15.0 W |
| AC Input Power | 110 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Adapter Type | Internal |
| Height Adjustment | None |
| Rotation Adjustment | None |
| Swivel Adjustment | None |
| Tilt Adjustment | -5 to 15° |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm |
| Lock Slot | No |
| Dimensions | 19.3 x 15.1 x 8.3" / 489.7 x 382.8 x 210 mm (with Stand) 19.3 x 11.6 x 1.5" / 489.7 x 293.5 x 39.2 mm (without Stand) |
| Weight | 6.6 lb / 3 kg (with Stand) 6.06 lb / 2.75 kg (without Stand) |
| Package Weight | 8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.25 x 15 x 4.75" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















