
Original: $1,028.46
-70%$1,028.46
$308.54The Story
Pinnacle Microphones FAT HEAD II Overview
Now featuring the Lundahl LL291 transformer, the brown and gold Pinnacle Microphones FAT Top II Ribbon Microphone Deluxe is versatile enough to handle a wide variety of vocal or instrument recordings and live sound applications. The FAT Top II utilizes a hand-tuned ribbon element that incorporates the legendary symmetrical ribbon design in order to achieve a true symmetrical figure-8 polar pattern. Its frequency and sensitivity response deliver pristine audio results and the element's design is very useful when executing a mid-side or Blumlein recording. The FAT Top II ships with a shockmount, leatherette pouch, and aluminum case.
In the Box
- Pinnacle Microphones FAT Top II Ribbon Microphone Deluxe (Brown Body / Gold Grille)
- Aluminum Case
- Shockmount
- Carrying Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Pinnacle Microphones FAT HEAD II Specs
| Primary Applications | Studio Recording |
| Form Factor | Stand/Boom Mount |
| Intended Sound Sources | Vocals, Speech/Voice Over, Acoustic Guitar, Electric Guitar, Electric Bass, Double Bass, Piano, Drums, Percussion, Overhead, Instrument, Horns, Strings, Choir, Orchestra, Room Ambiance |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Ribbon |
| Diaphragm | 1.75" / 44.45Â mm (Ribbon) |
| Polar Pattern | Figure-8 |
| Orientation | Side Address |
| High-Pass Filter | Yes |
| Gain Adjustment | Yes |
| Frequency Range | 30 Hz to 15 kHz ±3 dB |
| Maximum SPL | 135 dB SPL |
| Impedance | 200 Ohms |
| Load Impedance | 1000 Ohms |
| Sensitivity | -54.4 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | 70 dB |
| Equivalent Noise Level | 17 dB A-Weighted |
| Analog Output | 1 x XLR 3-Pin Male (on Mic) |
| Output Connectors (Digital) | None |
| OS Compatibility | None |
| Color | Brown |
| Mounting | Shockmount (Included) |
| Mounting Thread Size | 5/8"-27 Female |
| Included Case | Hard Case |
| Included Filters | None |
| Dimensions | ø: 3 x L: 8.25" / ø: 76.2 x L: 209.55 mm |
| Package Weight | 5.515 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.1 x 10.4 x 6.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pinnacle Microphones FAT HEAD II Overview
Now featuring the Lundahl LL291 transformer, the brown and gold Pinnacle Microphones FAT Top II Ribbon Microphone Deluxe is versatile enough to handle a wide variety of vocal or instrument recordings and live sound applications. The FAT Top II utilizes a hand-tuned ribbon element that incorporates the legendary symmetrical ribbon design in order to achieve a true symmetrical figure-8 polar pattern. Its frequency and sensitivity response deliver pristine audio results and the element's design is very useful when executing a mid-side or Blumlein recording. The FAT Top II ships with a shockmount, leatherette pouch, and aluminum case.
In the Box
- Pinnacle Microphones FAT Top II Ribbon Microphone Deluxe (Brown Body / Gold Grille)
- Aluminum Case
- Shockmount
- Carrying Pouch
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Pinnacle Microphones FAT HEAD II Specs
| Primary Applications | Studio Recording |
| Form Factor | Stand/Boom Mount |
| Intended Sound Sources | Vocals, Speech/Voice Over, Acoustic Guitar, Electric Guitar, Electric Bass, Double Bass, Piano, Drums, Percussion, Overhead, Instrument, Horns, Strings, Choir, Orchestra, Room Ambiance |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Ribbon |
| Diaphragm | 1.75" / 44.45Â mm (Ribbon) |
| Polar Pattern | Figure-8 |
| Orientation | Side Address |
| High-Pass Filter | Yes |
| Gain Adjustment | Yes |
| Frequency Range | 30 Hz to 15 kHz ±3 dB |
| Maximum SPL | 135 dB SPL |
| Impedance | 200 Ohms |
| Load Impedance | 1000 Ohms |
| Sensitivity | -54.4 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | 70 dB |
| Equivalent Noise Level | 17 dB A-Weighted |
| Analog Output | 1 x XLR 3-Pin Male (on Mic) |
| Output Connectors (Digital) | None |
| OS Compatibility | None |
| Color | Brown |
| Mounting | Shockmount (Included) |
| Mounting Thread Size | 5/8"-27 Female |
| Included Case | Hard Case |
| Included Filters | None |
| Dimensions | ø: 3 x L: 8.25" / ø: 76.2 x L: 209.55 mm |
| Package Weight | 5.515 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.1 x 10.4 x 6.6" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.








