
Original: $1.36
-70%$1.36
$0.41The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Initial Accuracy | 0.08% |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Reference Voltage | 3V |
| Voltage Reference Type | Series - Fixed |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | MCP1501 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Temperature Coefficient | ± 10ppm/°C |
| Voltage Reference Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP1501-30E/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Initial Accuracy | 0.08% |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Reference Voltage | 3V |
| Voltage Reference Type | Series - Fixed |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | MCP1501 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Temperature Coefficient | ± 10ppm/°C |
| Voltage Reference Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP1501-30E/SN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











