
Original: $14.86
-70%$14.86
$4.46The Story
Product details
| Input Voltage Max | 6V |
| Output Current | 100mA |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Output Voltage Max | 6V |
| Output Voltage Min | 800mV |
| Input Voltage Min | 800mV |
| Product Range | - |
| Topology | Boost (Step Up) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOIC |
| Switching Frequency | 500kHz |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX856CSA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Input Voltage Max | 6V |
| Output Current | 100mA |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Output Voltage Max | 6V |
| Output Voltage Min | 800mV |
| Input Voltage Min | 800mV |
| Product Range | - |
| Topology | Boost (Step Up) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOIC |
| Switching Frequency | 500kHz |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX856CSA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











