
Original: $13.46
-70%$13.46
$4.04The Story
Product details
| Input Voltage Max | 16.5V |
| Output Current | 50mA |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Input Voltage Min | 2V |
| Product Range | - |
| Topology | Boost (Step Up) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | DIP |
| Switching Frequency | 50kHz |
| Packaging | Each |
| Output Voltage Nom. | 5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX631ACPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Input Voltage Max | 16.5V |
| Output Current | 50mA |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Input Voltage Min | 2V |
| Product Range | - |
| Topology | Boost (Step Up) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | DIP |
| Switching Frequency | 50kHz |
| Packaging | Each |
| Output Voltage Nom. | 5V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX631ACPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











