
The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Initial Accuracy | 0.06% |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Reference Voltage | 4.096V |
| Voltage Reference Type | Series - Fixed |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | MAX6126 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Temperature Coefficient | ± 2ppm/°C |
| Voltage Reference Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX6126BASA41+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Initial Accuracy | 0.06% |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Reference Voltage | 4.096V |
| Voltage Reference Type | Series - Fixed |
| No. of Pins | 8Pins |
| Product Range | MAX6126 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Temperature Coefficient | ± 2ppm/°C |
| Voltage Reference Case Style | NSOIC |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX6126BASA41+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











