
Original: $76.56
-70%$76.56
$22.97The Story
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Supply Voltage Range | 10.8V to 16.5V, -4.5V to -5.5V |
| ADC / DAC Case Style | WSOIC |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Sampling Rate | - |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Input Channel Type | Serial |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX536BCWE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Supply Voltage Range | 10.8V to 16.5V, -4.5V to -5.5V |
| ADC / DAC Case Style | WSOIC |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Sampling Rate | - |
| Data Interface | SPI |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Input Channel Type | Serial |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX536BCWE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









