
Original: $12.02
-70%$12.02
$3.61The Story
Product details
| No. of Amplifiers | 2 Amplifier |
| Input Bias Current | 0.2µA |
| Amplifier Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Bandwidth | 80kHz |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Input Offset Voltage | 12µV |
| CMRR | 140dB |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX40201FAUA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Amplifiers | 2 Amplifier |
| Input Bias Current | 0.2µA |
| Amplifier Case Style | MSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Bandwidth | 80kHz |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Input Offset Voltage | 12µV |
| CMRR | 140dB |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX40201FAUA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











