đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$7.25
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1792EUA18+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V to 5.5V, 130mV Dropout, 1.8Vout, 500mAout, TSSOP-8—
$7.25
The Story
This is a Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V to 5.5V, 130mV Dropout, 1.8Vout, 500mAout, TSSOP-8 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX1792EUA18+
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 1.8V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 500mA |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | 1.8V 500mA LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| LDO Regulator Case Style | TSSOP |
| Packaging | Each |
| Dropout Voltage Vdo | 130mV |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1792EUA18+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V to 5.5V, 130mV Dropout, 1.8Vout, 500mAout, TSSOP-8 product from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS with the model number MAX1792EUA18+
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 1.8V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 500mA |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | 1.8V 500mA LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| LDO Regulator Case Style | TSSOP |
| Packaging | Each |
| Dropout Voltage Vdo | 130mV |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1792EUA18+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










