Original: $1.96
-70%$1.96
$0.59The Story
- -40 to +85�C Operating temperature range
Applications
Consumer Electronics
Warnings
Product details
| LED Colour | White |
| Bulb Size | 2mm x 1.6mm |
| LED Mounting | SMD |
| Forward Voltage | 3.5V |
| Lens Shape | Rectangular |
| Luminous Intensity | 90mcd |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Wavelength Typ | 550nm |
| Viewing Angle | 140� |
| Forward Current If | 20mA |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | LUMEX |
| Part Number | SML-LX1206UWW-TR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- -40 to +85�C Operating temperature range
Applications
Consumer Electronics
Warnings
Product details
| LED Colour | White |
| Bulb Size | 2mm x 1.6mm |
| LED Mounting | SMD |
| Forward Voltage | 3.5V |
| Lens Shape | Rectangular |
| Luminous Intensity | 90mcd |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Wavelength Typ | 550nm |
| Viewing Angle | 140� |
| Forward Current If | 20mA |
| Packaging | Each |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
Other details
| Brand | LUMEX |
| Part Number | SML-LX1206UWW-TR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










