Original: $169.72
-70%$169.72
$50.92The Story
Logitech 910-005638 Overview
- 1 Description
- 2 HERO 16K Sensor
- 3 Lightspeed Wireless
- 4 Gaming-Grade Performance
- 5 Ergonomically Designed
- 6 PowerPlay Wireless Charging Compatible
- 7 Adjustable Weight System
- 8 Programmable RGB Lighting
- 9 Onboard Memory
- 10 Six Programmable Buttons
- 11 Programmable DPI Settings
The Logitech G703 HERO Wireless Gaming Mouse is a wired, right-handed mouse designed to provide the performance and comfort gamers need. Its 16K HERO sensor can track at up to 16,000 dpi and all six of its buttons are programmable via the Logitech G HUB software. This software is also where users can customize its built-in lighting and access additional settings and options. Gaming mice tend to be lightweight to reduce the strain from constant wrist movements; however, an optional 10 g weight is included if needed. Additionally, it supports Logitech's PowerPlay system, which can charge the mouse just by having it on a PowerPlay mouse pad.
HERO 16K Sensor
Lightspeed Wireless
Gaming-Grade Performance
Ergonomically Designed
PowerPlay Wireless Charging Compatible
Adjustable Weight System
Programmable RGB Lighting
Onboard Memory
Six Programmable Buttons
Programmable DPI Settings
In the Box
- Logitech G703 HERO Wireless Gaming Mouse
- 5.9' / 1.8 m Charging/Data Cable
- Wireless USB Adapter
- 10 g Optional Weight
- Limited 2-Year Warranty
- Description
- HERO 16K Sensor
- Lightspeed Wireless
- Gaming-Grade Performance
- Ergonomically Designed
- PowerPlay Wireless Charging Compatible
- Adjustable Weight System
- Programmable RGB Lighting
- Onboard Memory
- Six Programmable Buttons
- Programmable DPI Settings
Logitech 910-005638 Specs
| Sensor | Optical |
| dpi | 100 to 16,000 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Response Time | 1Â ms |
| Acceleration | None |
| Number of Buttons | 6 |
| Hand Orientation | Right |
| Connector | USB Type-A |
| Cable Type | Braided |
| Cable Length | 5.91' / 1.8Â m |
| LED Illumination | RGB Customizable |
| Wireless Connectivity | 2.4 GHz RF |
| Maximum Battery Life | 35Â Hours |
| Full-Functionality OS Support | Chrome OS, Mac, Windows |
| Dimensions (L x W x H) | 4.9 x 1.7 x 2.7" / 124.0 x 43.0 x 68.0Â mm |
| Weight | 3.35Â oz / 95Â g |
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 7.6 x 5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Logitech 910-005638 Overview
- 1 Description
- 2 HERO 16K Sensor
- 3 Lightspeed Wireless
- 4 Gaming-Grade Performance
- 5 Ergonomically Designed
- 6 PowerPlay Wireless Charging Compatible
- 7 Adjustable Weight System
- 8 Programmable RGB Lighting
- 9 Onboard Memory
- 10 Six Programmable Buttons
- 11 Programmable DPI Settings
The Logitech G703 HERO Wireless Gaming Mouse is a wired, right-handed mouse designed to provide the performance and comfort gamers need. Its 16K HERO sensor can track at up to 16,000 dpi and all six of its buttons are programmable via the Logitech G HUB software. This software is also where users can customize its built-in lighting and access additional settings and options. Gaming mice tend to be lightweight to reduce the strain from constant wrist movements; however, an optional 10 g weight is included if needed. Additionally, it supports Logitech's PowerPlay system, which can charge the mouse just by having it on a PowerPlay mouse pad.
HERO 16K Sensor
Lightspeed Wireless
Gaming-Grade Performance
Ergonomically Designed
PowerPlay Wireless Charging Compatible
Adjustable Weight System
Programmable RGB Lighting
Onboard Memory
Six Programmable Buttons
Programmable DPI Settings
In the Box
- Logitech G703 HERO Wireless Gaming Mouse
- 5.9' / 1.8 m Charging/Data Cable
- Wireless USB Adapter
- 10 g Optional Weight
- Limited 2-Year Warranty
- Description
- HERO 16K Sensor
- Lightspeed Wireless
- Gaming-Grade Performance
- Ergonomically Designed
- PowerPlay Wireless Charging Compatible
- Adjustable Weight System
- Programmable RGB Lighting
- Onboard Memory
- Six Programmable Buttons
- Programmable DPI Settings
Logitech 910-005638 Specs
| Sensor | Optical |
| dpi | 100 to 16,000 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Response Time | 1Â ms |
| Acceleration | None |
| Number of Buttons | 6 |
| Hand Orientation | Right |
| Connector | USB Type-A |
| Cable Type | Braided |
| Cable Length | 5.91' / 1.8Â m |
| LED Illumination | RGB Customizable |
| Wireless Connectivity | 2.4 GHz RF |
| Maximum Battery Life | 35Â Hours |
| Full-Functionality OS Support | Chrome OS, Mac, Windows |
| Dimensions (L x W x H) | 4.9 x 1.7 x 2.7" / 124.0 x 43.0 x 68.0Â mm |
| Weight | 3.35Â oz / 95Â g |
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 7.6 x 5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























