Original: $108.75
-70%$108.75
$32.62The Story
Logitech HERO Overview
- 1 Description
- 2 HERO 16K Sensor
- 3 LIGHTSYNC RGB
- 4 Comfort and Quality
- 5 G HUB
The Logitech G403 HERO Gaming Mouse is a wired, right-handed mouse designed to provide the performance and comfort gamers need. Its 16K HERO sensor can track at up to 16,000 dpi and all six of its buttons are programmable via the Logitech G HUB software. This software is also where users can customize its built-in lighting and access additional settings and options. Gaming mice tend to be lightweight to reduce the strain from constant wrist movements; however, an optional 10g weight is included if needed.
HERO 16K Sensor
LIGHTSYNC RGB
Comfort and Quality
G HUB
In the Box
- Logitech G403 HERO Gaming Mouse
- 10g Optional Weight
- Limited 2-Year Warranty
- Description
- HERO 16K Sensor
- LIGHTSYNC RGB
- Comfort and Quality
- G HUB
Logitech HERO Specs
| Sensor | Optical |
| dpi | 100 to 16,000 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Response Time | 1Â ms |
| Acceleration | None |
| Number of Buttons | 6 |
| Hand Orientation | Right |
| Connector | USB Type-A |
| Cable Type | Braided |
| Cable Length | 6.89' / 2.1Â m |
| LED Illumination | RGB Customizable |
| Full-Functionality OS Support | Mac, Windows |
| Dimensions (L x W x H) | 4.9 x 1.7 x 2.7" / 124.0 x 43.0 x 68.0Â mm |
| Weight | 3.08Â oz / 87.3Â g |
| Package Weight | 0.43 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7 x 4.7 x 1.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Logitech HERO Overview
- 1 Description
- 2 HERO 16K Sensor
- 3 LIGHTSYNC RGB
- 4 Comfort and Quality
- 5 G HUB
The Logitech G403 HERO Gaming Mouse is a wired, right-handed mouse designed to provide the performance and comfort gamers need. Its 16K HERO sensor can track at up to 16,000 dpi and all six of its buttons are programmable via the Logitech G HUB software. This software is also where users can customize its built-in lighting and access additional settings and options. Gaming mice tend to be lightweight to reduce the strain from constant wrist movements; however, an optional 10g weight is included if needed.
HERO 16K Sensor
LIGHTSYNC RGB
Comfort and Quality
G HUB
In the Box
- Logitech G403 HERO Gaming Mouse
- 10g Optional Weight
- Limited 2-Year Warranty
- Description
- HERO 16K Sensor
- LIGHTSYNC RGB
- Comfort and Quality
- G HUB
Logitech HERO Specs
| Sensor | Optical |
| dpi | 100 to 16,000 |
| Scroll Type | Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Response Time | 1Â ms |
| Acceleration | None |
| Number of Buttons | 6 |
| Hand Orientation | Right |
| Connector | USB Type-A |
| Cable Type | Braided |
| Cable Length | 6.89' / 2.1Â m |
| LED Illumination | RGB Customizable |
| Full-Functionality OS Support | Mac, Windows |
| Dimensions (L x W x H) | 4.9 x 1.7 x 2.7" / 124.0 x 43.0 x 68.0Â mm |
| Weight | 3.08Â oz / 87.3Â g |
| Package Weight | 0.43 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7 x 4.7 x 1.9" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




















