
Original: $1.72
-70%$1.72
$0.52The Story
Product details
| Thermistor Mounting | Strap |
| Product Range | PolySwitch SRP Series |
| Holding Current | 4.2A |
| Tripping Current | 7.6A |
| Voltage Rating | 30VDC |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | SRP420F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Enhanced Product Overview EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Thermistor Mounting | Strap |
| Product Range | PolySwitch SRP Series |
| Holding Current | 4.2A |
| Tripping Current | 7.6A |
| Voltage Rating | 30VDC |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | SRP420F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Enhanced Product Overview EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











