đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.26
Original: $0.88
-70%LITTELFUSE SMCJ440A TVS Diode, SMCJ Series, Unidirectional, 440 V, 713 V, DO-214AB, 2 Pins—
$0.88
$0.26The Story
This is a TVS Diode, SMCJ Series, Unidirectional, 440 V, 713 V, DO-214AB, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number SMCJ440A
Product details
| Product Range | SMCJ Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 440V |
| Clamping Voltage Vc Max | 713V |
| Diode Case Style | DO-214AB |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 492V |
| Breakdown Voltage Max | 543V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | SMCJ440A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Diode, SMCJ Series, Unidirectional, 440 V, 713 V, DO-214AB, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number SMCJ440A
Product details
| Product Range | SMCJ Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 440V |
| Clamping Voltage Vc Max | 713V |
| Diode Case Style | DO-214AB |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 492V |
| Breakdown Voltage Max | 543V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | SMCJ440A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











