đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.26
Original: $0.86
-70%LITTELFUSE RHEF050 PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RHEF Series, 500 mA, 900 mA, 30 VDC, -40 °C—
$0.86
$0.26The Story
This is a PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RHEF Series, 500 mA, 900 mA, 30 VDC, -40 °C product from LITTELFUSE with the model number RHEF050
Product details
| Holding Current | 500mA |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | PolySwitch RHEF Series |
| Tripping Current | 900mA |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 30VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | RHEF050 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RHEF Series, 500 mA, 900 mA, 30 VDC, -40 °C product from LITTELFUSE with the model number RHEF050
Product details
| Holding Current | 500mA |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | PolySwitch RHEF Series |
| Tripping Current | 900mA |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 30VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | RHEF050 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











