đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.65
Original: $5.49
-70%Littelfuse MRPR-20-27-38 Reed Switch MRPR-20 Series SPST-NO Through Hole 1.5 A 250 VDC 50 W—
$5.49
$1.65The Story
This is a Reed Switch, MRPR-20 Series, SPST-NO, Through Hole, 1.5 A, 250 VDC, 50 W product from LITTELFUSE with the model number MRPR-20-27-38
Product details
| Product Range | MRPR-20 Series |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Switch Mounting | Through Hole |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Switching Voltage Max | 250VDC |
| Switching Power Max | 50W |
| Contact Resistance Max | 0.1ohm |
| Operate AT Min | 27AT |
| Operate AT Max | 38AT |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | MRPR-20-27-38 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Reed Switch, MRPR-20 Series, SPST-NO, Through Hole, 1.5 A, 250 VDC, 50 W product from LITTELFUSE with the model number MRPR-20-27-38
Product details
| Product Range | MRPR-20 Series |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Switch Mounting | Through Hole |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Switching Voltage Max | 250VDC |
| Switching Power Max | 50W |
| Contact Resistance Max | 0.1ohm |
| Operate AT Min | 27AT |
| Operate AT Max | 38AT |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | MRPR-20-27-38 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

