đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$40.70
Original: $135.65
-70%LITTELFUSE LPHV0002Z Fuseholder, DIN Rail, POWR-GARD®, 1000V, 30A, 10 x 38mm, Pressure Plate, 2 Pole—
$135.65
$40.70The Story
This is a Fuseholder, DIN Rail, POWR-GARD®, 1000V, 30A, 10 x 38mm, Pressure Plate, 2 Pole product from LITTELFUSE with the model number LPHV0002Z
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Product Range | POWR-SAFE Series |
| Fuse Current | 30A |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Fuse Size Held | 13/32" x 1-1/2", 10mm x 38mm, 5AG |
| No. of Fuses | 2Fuses |
| Holder Terminals | Pressure Plate |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | LPHV0002Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuseholder, DIN Rail, POWR-GARD®, 1000V, 30A, 10 x 38mm, Pressure Plate, 2 Pole product from LITTELFUSE with the model number LPHV0002Z
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Product Range | POWR-SAFE Series |
| Fuse Current | 30A |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Fuse Size Held | 13/32" x 1-1/2", 10mm x 38mm, 5AG |
| No. of Fuses | 2Fuses |
| Holder Terminals | Pressure Plate |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | LPHV0002Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











