đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.83
Original: $2.76
-70%LITTELFUSE 5KP5.0A TVS Diode, TRANSZORB 5KP Series, Unidirectional, 5 V, 9.2 V, Axial Leaded, 2 Pins—
$2.76
$0.83The Story
This is a TVS Diode, TRANSZORB 5KP Series, Unidirectional, 5 V, 9.2 V, Axial Leaded, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number 5KP5.0A
Product details
| Product Range | TRANSZORB 5KP Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 5V |
| Clamping Voltage Vc Max | 9.2V |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 6.4V |
| Breakdown Voltage Max | 7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 5KP5.0A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Diode, TRANSZORB 5KP Series, Unidirectional, 5 V, 9.2 V, Axial Leaded, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number 5KP5.0A
Product details
| Product Range | TRANSZORB 5KP Series |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 5V |
| Clamping Voltage Vc Max | 9.2V |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 6.4V |
| Breakdown Voltage Max | 7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 5KP5.0A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











