đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$0.58
Original: $1.95
-70%LITTELFUSE 39611600000 Fuse, PCB Leaded, 1.6 A, 125 VAC, TE5 Series, Time Delay, Radial Leaded—
$1.95
$0.58The Story
This is a Fuse, PCB Leaded, 1.6 A, 125 VAC, TE5 Series, Time Delay, Radial Leaded product from LITTELFUSE with the model number 39611600000
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 1.6A |
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Product Range | TE5 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 100A |
| Breaking Capacity Current DC | - |
| Voltage Rating V DC | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 39611600000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuse, PCB Leaded, 1.6 A, 125 VAC, TE5 Series, Time Delay, Radial Leaded product from LITTELFUSE with the model number 39611600000
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 1.6A |
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Product Range | TE5 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 100A |
| Breaking Capacity Current DC | - |
| Voltage Rating V DC | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 39611600000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











