🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$1.91
LITTELFUSE 37208000431 Fuse, PCB Leaded, 800 mA, 250 VAC, TR5 Series, Time Delay, Radial Leaded—
$1.91
The Story
The 372 series from Littlefuse are TR5, sub miniature time lag radial leaded fuses. The fuses can be either soldered directly into a printed circuit board or can be plugged into a two pin socket. The 370 series fuses are designed in accordance to IEC 60127-3 standards.
- Rated voltage of 250VAC
- Current rating range from 40mA to 6.3A
- Reduced PCB space requirements
- UL, VDE, PSE/JET, CCC approved
- Low internal resistance
- Shock safe casing
- Vibration resistant
- Available in 35A, 40A, 50A breaking capacity
- Operating temperature range -40�C to 85�C
Applications
Industrial, Safety
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 250VAC |
| Fuse Current | 800mA |
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Product Range | TR5 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 35A |
| Breaking Capacity Current DC | - |
| Voltage Rating V DC | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 37208000431 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 372 series from Littlefuse are TR5, sub miniature time lag radial leaded fuses. The fuses can be either soldered directly into a printed circuit board or can be plugged into a two pin socket. The 370 series fuses are designed in accordance to IEC 60127-3 standards.
- Rated voltage of 250VAC
- Current rating range from 40mA to 6.3A
- Reduced PCB space requirements
- UL, VDE, PSE/JET, CCC approved
- Low internal resistance
- Shock safe casing
- Vibration resistant
- Available in 35A, 40A, 50A breaking capacity
- Operating temperature range -40�C to 85�C
Applications
Industrial, Safety
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 250VAC |
| Fuse Current | 800mA |
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Product Range | TR5 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 35A |
| Breaking Capacity Current DC | - |
| Voltage Rating V DC | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 37208000431 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











