Original: $71.50
-70%$71.50
$21.45The Story
- 20kA Interrupting rating
Applications
Safety
Product details
| Voltage Rating V AC | 1kV |
| Fuse Current | 11A |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | FLU Series |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Fuse Size Metric | 10mm x 38mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0FLU011.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 20kA Interrupting rating
Applications
Safety
Product details
| Voltage Rating V AC | 1kV |
| Fuse Current | 11A |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | FLU Series |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Fuse Size Metric | 10mm x 38mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0FLU011.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











