đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$6.56
Original: $21.85
-70%Littelfuse 0BLN030.T Fuse Industrial / Power BLN Series 30 A 250 V 10.3mm x 38.1mm 13/32" 1-1/2"—
$21.85
$6.56The Story
The 0BLN030.T is a BLN-series 30A 250VAC fast acting cartridge Fuse with fiber tube, axial leaded terminals. This fuse provides protection for military applications and control circuits.
- 1000A at 250VAC Interrupting rating
- 0.0027R Cold resistance
Safety
Product details
| Product Range | BLN Series |
| Fuse Current | 30A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Metric | 10.3mm x 38.1mm |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0BLN030.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 0BLN030.T is a BLN-series 30A 250VAC fast acting cartridge Fuse with fiber tube, axial leaded terminals. This fuse provides protection for military applications and control circuits.
- 1000A at 250VAC Interrupting rating
- 0.0027R Cold resistance
Safety
Product details
| Product Range | BLN Series |
| Fuse Current | 30A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Metric | 10.3mm x 38.1mm |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0BLN030.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











