đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$6.56
Original: $21.85
-70%Littelfuse 0BLN020.T Fuse Industrial / Power BLN Series 20 A 250 V 10.3mm x 38.1mm 13/32" 1-1/2"—
$21.85
$6.56The Story
This is a Fuse, Industrial / Power, BLN Series, 20 A, 250 V, 10.3mm x 38.1mm, 13/32" x 1-1/2" product from LITTELFUSE with the model number 0BLN020.T
Product details
| Product Range | BLN Series |
| Fuse Current | 20A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Metric | 10.3mm x 38.1mm |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0BLN020.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuse, Industrial / Power, BLN Series, 20 A, 250 V, 10.3mm x 38.1mm, 13/32" x 1-1/2" product from LITTELFUSE with the model number 0BLN020.T
Product details
| Product Range | BLN Series |
| Fuse Current | 20A |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Metric | 10.3mm x 38.1mm |
| Fuse Size Imperial | 13/32" x 1-1/2" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0BLN020.T |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











