đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$2.42
Original: $8.08
-70%Littelfuse 0505016.MXP Fuse Cartridge 16A 6.3X32MM Fast ACT—
$8.08
$2.42The Story
This is a FUSE, CARTRIDGE, 16A, 6.3X32MM, FAST ACT product from LITTELFUSE with the model number 0505016.MXP
Product details
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Current | 16A |
| Voltage Rating VAC | 500V |
| Fuse Size Metric | 6.3mm x 32mm |
| Fuse Size Imperial | 1/4" x 1-1/4" |
| Product Range | 505 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50kA |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0505016.MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a FUSE, CARTRIDGE, 16A, 6.3X32MM, FAST ACT product from LITTELFUSE with the model number 0505016.MXP
Product details
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Current | 16A |
| Voltage Rating VAC | 500V |
| Fuse Size Metric | 6.3mm x 32mm |
| Fuse Size Imperial | 1/4" x 1-1/4" |
| Product Range | 505 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50kA |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0505016.MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











