
Original: $2.81
-70%$2.81
$0.84The Story
- 55.2R Nominal cold resistance
- -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Safety
Product details
| Voltage Rating V AC | 500V |
| Fuse Current | 2A |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | Slo-Blo 477 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 100A |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0477002MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 55.2R Nominal cold resistance
- -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Safety
Product details
| Voltage Rating V AC | 500V |
| Fuse Current | 2A |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | Slo-Blo 477 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 100A |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0477002MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











