Original: $3.27
-70%$3.27
$0.98The Story
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 3A |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 50A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0473003.MRT1L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 3A |
| Blow Characteristic | Slow Blow |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 50A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0473003.MRT1L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











