
Original: $8.19
-70%$8.19
$2.46The Story
Product details
| Product Range | NANO2 456 Series |
| Fuse Current | 40A |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 60VDC |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | SMD |
| Breaking Capacity Current AC | - |
| Breaking Capacity Current DC | 600A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0456040.DR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Product Range | NANO2 456 Series |
| Fuse Current | 40A |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 60VDC |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | SMD |
| Breaking Capacity Current AC | - |
| Breaking Capacity Current DC | 600A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0456040.DR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











