Original: $2.42
-70%$2.42
$0.73The Story
- Black base
- One-piece clip/terminal assures low contact resistance
- 1500V Minimum dielectric strength
- -40 to 85�C Ambient temperature range
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Safety
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 300V |
| Fuse Current | 20A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | 354 Series |
| Holder Terminals | Solder Pin |
| Voltage Rating V DC | 300V |
| Fuse Size Held | 1/4" x 1-1/4", 6.3mm x 32mm, 3AB, 3AG, 0 |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 03540801ZXGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Black base
- One-piece clip/terminal assures low contact resistance
- 1500V Minimum dielectric strength
- -40 to 85�C Ambient temperature range
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Safety
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 300V |
| Fuse Current | 20A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | 354 Series |
| Holder Terminals | Solder Pin |
| Voltage Rating V DC | 300V |
| Fuse Size Held | 1/4" x 1-1/4", 6.3mm x 32mm, 3AB, 3AG, 0 |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 03540801ZXGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











