
Original: $9.47
-70%$9.47
$2.84The Story
- Yellow colour
- 2000A Interrupting rating
- 87mV Typical voltage drop
- 0.562mR Cold resistance
- 40 to 125°C Operating temperature range
Safety, Power Management
Product details
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Fuse Current | 100A |
| Voltage Rating V DC | 32V |
| Auto Blade Fuse Size | 68.58mm x 16.2mm x 10.67mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0298100.ZXEH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Yellow colour
- 2000A Interrupting rating
- 87mV Typical voltage drop
- 0.562mR Cold resistance
- 40 to 125°C Operating temperature range
Safety, Power Management
Product details
| Blow Characteristic | Time Delay |
| Fuse Current | 100A |
| Voltage Rating V DC | 32V |
| Auto Blade Fuse Size | 68.58mm x 16.2mm x 10.67mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0298100.ZXEH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











