đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.04
LITTELFUSE 0216008.HXP FUSE, CARTRIDGE, 8A, 5X20MM, FAST ACTING—
$3.04
The Story
This is a FUSE, CARTRIDGE, 8A, 5X20MM, FAST ACTING product from LITTELFUSE with the model number 0216008.HXP
Product details
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Current | 8A |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | 216 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216008.HXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a FUSE, CARTRIDGE, 8A, 5X20MM, FAST ACTING product from LITTELFUSE with the model number 0216008.HXP
Product details
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Current | 8A |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Product Range | 216 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216008.HXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











