đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.89
LITTELFUSE 0216.050MXP Fuse, Cartridge, 216 Series, 50 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 1.5 kA—
$3.89
The Story
This is a Fuse, Cartridge, 216 Series, 50 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 1.5 kA product from LITTELFUSE with the model number 0216.050MXP
Product details
| Product Range | 216 Series |
| Fuse Current | 50mA |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216.050MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Fuse, Cartridge, 216 Series, 50 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 1.5 kA product from LITTELFUSE with the model number 0216.050MXP
Product details
| Product Range | 216 Series |
| Fuse Current | 50mA |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216.050MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











