Original: $7.22
-70%$7.22
$2.17The Story
- Rated current is 15A
- Rated voltage is 32VAC/VDC
- UL and CSA approved
Product details
| Fuse Holder Type | Automotive Blade Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 32V |
| Fuse Current | 15A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | MINI 153 Series |
| Holder Terminals | Pin |
| Voltage Rating V DC | 32V |
| Fuse Size Held | Mini Blade, APM, ATM |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 01530008Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Rated current is 15A
- Rated voltage is 32VAC/VDC
- UL and CSA approved
Product details
| Fuse Holder Type | Automotive Blade Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 32V |
| Fuse Current | 15A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | MINI 153 Series |
| Holder Terminals | Pin |
| Voltage Rating V DC | 32V |
| Fuse Size Held | Mini Blade, APM, ATM |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 01530008Z |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












