🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

HomeStore
KEMET ELG687M200AR4AA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 680 �F, 200 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20%
KEMET ELG687M200AR4AA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 680 �F, 200 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20%
$2.92
Original: $9.75
-70%KEMET ELG687M200AR4AA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 680 �F, 200 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20%—
$9.75
$2.92The Story
This is a Electrolytic Capacitor, Snap-in, 680 �F, 200 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20% product from KEMET with the model number ELG687M200AR4AA
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 200V |
| Product Range | ELG Series |
| Diameter | 25mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.12ohm |
| Capacitance | 680�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 40mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ELG687M200AR4AA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Electrolytic Capacitor, Snap-in, 680 �F, 200 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20% product from KEMET with the model number ELG687M200AR4AA
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 200V |
| Product Range | ELG Series |
| Diameter | 25mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.12ohm |
| Capacitance | 680�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 40mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ELG687M200AR4AA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







