
Original: $23.79
-70%$23.79
$7.14The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 20000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | ALS71 Series |
| Diameter | 36mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.099ohm |
| Capacitance | 3300µF |
| Lead Spacing | 12.8mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 52mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS71A332DA100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 20000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | ALS71 Series |
| Diameter | 36mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.099ohm |
| Capacitance | 3300µF |
| Lead Spacing | 12.8mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 52mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS71A332DA100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







