đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$14.01
Original: $46.69
-70%KEMET ALS70A333KE063 Electrolytic Capacitor, 33000 µF, 63 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 51 mm—
$46.69
$14.01The Story
This is a Electrolytic Capacitor, 33000 µF, 63 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 51 mm product from KEMET with the model number ALS70A333KE063
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 20000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | ALS70 Series |
| Diameter | 51mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.02ohm |
| Capacitance | 33000µF |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 82mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS70A333KE063 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Electrolytic Capacitor, 33000 µF, 63 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 51 mm product from KEMET with the model number ALS70A333KE063
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 20000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | ALS70 Series |
| Diameter | 51mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.02ohm |
| Capacitance | 33000µF |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Height | 82mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS70A333KE063 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







