
KEMET ALS31A473KE040 Electrolytic Capacitor, Long Life, 47000 �F, 40 V, ALS31 Series, � 20%, Screw, 51 mm
KEMET ALS31A473KE040 Electrolytic Capacitor, Long Life, 47000 �F, 40 V, ALS31 Series, � 20%, Screw, 51 mm
Original: $48.91
-70%$48.91
$14.67The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 18000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 40V |
| Product Range | ALS31 Series |
| Diameter | 51mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.012ohm |
| Capacitance | 47000�F |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 82mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS31A473KE040 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 18000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 40V |
| Product Range | ALS31 Series |
| Diameter | 51mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.012ohm |
| Capacitance | 47000�F |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 82mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS31A473KE040 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







