đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$5.82
Original: $19.40
-70%KEMET 125MS26ACMA1STD Electrolytic Capacitor, 125 µF, 260 V, MS Series, +25%, -0%, Quick Connect, Snap-In, 39 mm—
$19.40
$5.82The Story
This is a Electrolytic Capacitor, 125 µF, 260 V, MS Series, +25%, -0%, Quick Connect, Snap-In, 39 mm product from KEMET with the model number 125MS26ACMA1STD
Product details
| Operating Temperature Min | -20°C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 60°C |
| Lifetime @ Temperature | 500 hours @ 60°C |
| Voltage Rating | 260V |
| Product Range | MS Series |
| Diameter | 39mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 125µF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | +25%, -0% |
| Height | 116mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | 125MS26ACMA1STD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Electrolytic Capacitor, 125 µF, 260 V, MS Series, +25%, -0%, Quick Connect, Snap-In, 39 mm product from KEMET with the model number 125MS26ACMA1STD
Product details
| Operating Temperature Min | -20°C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 60°C |
| Lifetime @ Temperature | 500 hours @ 60°C |
| Voltage Rating | 260V |
| Product Range | MS Series |
| Diameter | 39mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 125µF |
| Lead Spacing | - |
| Capacitance Tolerance | +25%, -0% |
| Height | 116mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | 125MS26ACMA1STD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







