
Original: $504.88
-70%$504.88
$151.46The Story
The Kaiser Reprokid is a sub-compact camera stand for small and lightweight cameras (APS, digital compacts, CCD cameras etc.). Non-reflecting dull black baseboard. Calibrated column. Manually height-adjustable camera arm.
Note: This set includes a 23" Column and 12.5 x 15" baseboard ONLY; lights not included
- 23" Column
- 12.5 x 15" Baseboard
- One-Year Warranty
| Format | Small and lightweight cameras |
| Minimum Elevation | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Elevation | 22" (590mm) |
| Baseboard Size | 12.5 x 15" (320 x 380mm) |
| Reversible Column | No |
| Geared/Motorized Column | Not Applicable |
| Wall/Table Mountable | Table |
| Levelling Control | Not Applicable |
| Type/Number of Lights | Not Included ; Requires #3128 Reflector Lamp, 150W, 3200K or #3127 Reflector Lamp, 250W, 3400K |
| Voltage | Not Applicable |
| Dimensions | Not Available |
| Weight | Load Capacity : 2.2 lbs (1 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 8.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.8 x 16.5 x 7.6" |
Description
The Kaiser Reprokid is a sub-compact camera stand for small and lightweight cameras (APS, digital compacts, CCD cameras etc.). Non-reflecting dull black baseboard. Calibrated column. Manually height-adjustable camera arm.
Note: This set includes a 23" Column and 12.5 x 15" baseboard ONLY; lights not included
- 23" Column
- 12.5 x 15" Baseboard
- One-Year Warranty
| Format | Small and lightweight cameras |
| Minimum Elevation | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Elevation | 22" (590mm) |
| Baseboard Size | 12.5 x 15" (320 x 380mm) |
| Reversible Column | No |
| Geared/Motorized Column | Not Applicable |
| Wall/Table Mountable | Table |
| Levelling Control | Not Applicable |
| Type/Number of Lights | Not Included ; Requires #3128 Reflector Lamp, 150W, 3200K or #3127 Reflector Lamp, 250W, 3400K |
| Voltage | Not Applicable |
| Dimensions | Not Available |
| Weight | Load Capacity : 2.2 lbs (1 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 8.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.8 x 16.5 x 7.6" |






















