Original: $822.97
-70%$822.97
$246.89The Story
K&M 12160.000.55 Overview
Professional DJs in search of a high-quality table for stationary and mobile applications should look no further than the black K&M 12160 DJ Desk, a spacious table design that provides a sturdy structure for a wide range of studio and DJ equipment.
The 43.3 x 17.9" MDF tabletop provides a solid foundation, while the height-adjustable (23.8 x 41.5") steel legs feature spring-loaded locking bolts that are adjustable in 1.2" increments. The stand/plate features a quick release locking mechanism, allowing you to assemble and disassemble quickly and easily. Additionally, the desk includes adjustable end caps to help stabilize the stand on uneven surfaces. The desk offers a weight capacity of 66.1 lb.
- Bearing plate: 43.3 x 17.9"
- Connection stand/plate: quick-release lock
- Height adjustable from 23.8 x 41.5"
- Height adjustment: spring-loaded clamping knob
- Material: steel stand, tabletop MDF
- Maximum load capacity: 66.1 lb
- Special features: adjustable end cap to stabilize the stand on uneven surfaces, flat and user-friendly package
K&M 12160.000.55 Specs
| Table Surface | 43.3 x 17.9" / 110 x 45.5 cm |
| Connection Stand/Plate | Quick-Release Lock |
| Adjustable Height | 23.8 x 41.5" / 60.5 x 105.5 cm |
| Height Adjustment | Spring-Loaded Clamping Knob |
| Material of Construction | Steel Stand, MDF Tabletop |
| Color (housing) | Black |
| Maximum Weight Capacity | 66.1 lb / 30 kg |
| Weight | 29.8 lb / 13.5 kg |
| Package Weight | 32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 47.25 x 24.88 x 5.75" |
K&M 12160.000.55 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
K&M 12160.000.55 Overview
Professional DJs in search of a high-quality table for stationary and mobile applications should look no further than the black K&M 12160 DJ Desk, a spacious table design that provides a sturdy structure for a wide range of studio and DJ equipment.
The 43.3 x 17.9" MDF tabletop provides a solid foundation, while the height-adjustable (23.8 x 41.5") steel legs feature spring-loaded locking bolts that are adjustable in 1.2" increments. The stand/plate features a quick release locking mechanism, allowing you to assemble and disassemble quickly and easily. Additionally, the desk includes adjustable end caps to help stabilize the stand on uneven surfaces. The desk offers a weight capacity of 66.1 lb.
- Bearing plate: 43.3 x 17.9"
- Connection stand/plate: quick-release lock
- Height adjustable from 23.8 x 41.5"
- Height adjustment: spring-loaded clamping knob
- Material: steel stand, tabletop MDF
- Maximum load capacity: 66.1 lb
- Special features: adjustable end cap to stabilize the stand on uneven surfaces, flat and user-friendly package
K&M 12160.000.55 Specs
| Table Surface | 43.3 x 17.9" / 110 x 45.5 cm |
| Connection Stand/Plate | Quick-Release Lock |
| Adjustable Height | 23.8 x 41.5" / 60.5 x 105.5 cm |
| Height Adjustment | Spring-Loaded Clamping Knob |
| Material of Construction | Steel Stand, MDF Tabletop |
| Color (housing) | Black |
| Maximum Weight Capacity | 66.1 lb / 30 kg |
| Weight | 29.8 lb / 13.5 kg |
| Package Weight | 32 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 47.25 x 24.88 x 5.75" |
K&M 12160.000.55 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















