The Story
- 10Nm Tightening torque
Applications
Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 14mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M20 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 10mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | - |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 19000005084 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 10Nm Tightening torque
Applications
Industrial
Product details
| Cable Diameter Max | 14mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M20 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 10mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | - |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 19000005084 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


