
Original: $10.25
-70%$10.25
$3.07The Story
Product details
| Sensing Range Max | 18mm |
| Supply Voltage DC Min | 3.8V |
| Supply Voltage DC Max | 24V |
| Sensor Terminals | Wire Leads |
| Output Configuration | Sink |
| Output Voltage | 400mV |
| Switching Speed | - |
| Product Range | 55100 Series |
Other details
| Brand | HAMLIN |
| Part Number | 55100-3H-04-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Sensing Range Max | 18mm |
| Supply Voltage DC Min | 3.8V |
| Supply Voltage DC Max | 24V |
| Sensor Terminals | Wire Leads |
| Output Configuration | Sink |
| Output Voltage | 400mV |
| Switching Speed | - |
| Product Range | 55100 Series |
Other details
| Brand | HAMLIN |
| Part Number | 55100-3H-04-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












