Original: $63.02
-70%$63.02
$18.91The Story
Haida HD465258 Overview
The 58mm NanoPro Mist Black 1/8 Filter from Haida creates a more cinematic look by gently reducing contrast and sharpness across the entire image area. The effect reduces harsh highlights and softens fine details, also making skin tones smoother and more even.
The filter's slim design allows it to be used on wide-angle lenses without vignetting. This optical glass filter features multicoating on both sides for optimal light transmission and reduced glare, plus a resistance coating that repels water, oil, fingerprints, scratches, and abrasions. The filter ring has front threads for use with additional filters, hoods, or lens caps.
In the Box
- Haida 58mm NanoPro Mist Black 1/8 Filter
- Plastic Storage Case
- Limited 1-Year Warranty
Haida HD465258 Specs
| Filter Type | Contrast Control (Grade 1/8) |
| Filter Factor | Not Specified by Manufacturer |
| Circular Size | 58 mm Filter Thread |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 58 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Aluminum |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.135 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.5 x 4.1 x 0.8" |
Haida HD465258 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Haida HD465258 Overview
The 58mm NanoPro Mist Black 1/8 Filter from Haida creates a more cinematic look by gently reducing contrast and sharpness across the entire image area. The effect reduces harsh highlights and softens fine details, also making skin tones smoother and more even.
The filter's slim design allows it to be used on wide-angle lenses without vignetting. This optical glass filter features multicoating on both sides for optimal light transmission and reduced glare, plus a resistance coating that repels water, oil, fingerprints, scratches, and abrasions. The filter ring has front threads for use with additional filters, hoods, or lens caps.
In the Box
- Haida 58mm NanoPro Mist Black 1/8 Filter
- Plastic Storage Case
- Limited 1-Year Warranty
Haida HD465258 Specs
| Filter Type | Contrast Control (Grade 1/8) |
| Filter Factor | Not Specified by Manufacturer |
| Circular Size | 58 mm Filter Thread |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 58 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Aluminum |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.135 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.5 x 4.1 x 0.8" |
Haida HD465258 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























