
Original: $437.64
-70%$437.64
$131.29The Story
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Overview
The TX-VK Voyager Carbon Fiber Travel Tripod from Explorer Photo & Video is a compact carbon fiber travel tripod with a robust 30.9 lb load capacity and a maximum height of 60.2". It weighs only 2.7 lb and folds to a mere 13.8", easy to fit into a large camera bag or backpack so it's always handy when needed. The 2-section center column is removable and can be combined with a leg to form a full-size monopod for the occasion a tripod is too bulky or slow, like when shooting sports or wildlife. The TX-VK also includes a short center column that allows a minimum height of 6.5" for low-perspective photography when the legs are spread wide.
The 5-section carbon fiber legs have three adjustable angles for low positioning or leveling on uneven terrain. The included BX-25 Arca-type ball head includes a quick release plate and is compatible with L-brackets and other accessories that have the Arca dovetail design.
- Center column and leg convert to monopod
- Compact, reverse-folding design
- Independent leg spread
- 3-position leg angles
- Included short center column
- 3/8"-16 and 1/4"-20 accessory ports
- Ballast hook for added stability
In the Box
- Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Carbon Fiber Travel Tripod with Ball Head and Monopod
- BX-25 Ball Head with Quick Release Plate
- Short Center Column
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Specs
| Head Type | Ball Head |
| Base Mount | 3/8"-16 Female |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 2 |
| Friction Control | No |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 30.9 lb / 14 kg |
| Maximum Working Height | 60.2" / 153 cm |
| Minimum Working Height | 6.5" / 16.5 cm |
| Closed Length | 13.8" / 35 cm |
| Materials | Carbon Fiber |
| Weight | 2.71 lb / 1.23 kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 5 |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber |
| Leg Sections | 5 |
| Monopod Foot Features | Rubber |
| Center Column Features | Ballast Hook, Removable, Split |
| Center Column Shape | Round |
| Center Column Sections | 2 |
| Center Column Extension Type | Rapid |
| Lateral / 90-Degree Center Column | No |
| Package Weight | 3.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17 x 4.6 x 4.1" |
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Overview
The TX-VK Voyager Carbon Fiber Travel Tripod from Explorer Photo & Video is a compact carbon fiber travel tripod with a robust 30.9 lb load capacity and a maximum height of 60.2". It weighs only 2.7 lb and folds to a mere 13.8", easy to fit into a large camera bag or backpack so it's always handy when needed. The 2-section center column is removable and can be combined with a leg to form a full-size monopod for the occasion a tripod is too bulky or slow, like when shooting sports or wildlife. The TX-VK also includes a short center column that allows a minimum height of 6.5" for low-perspective photography when the legs are spread wide.
The 5-section carbon fiber legs have three adjustable angles for low positioning or leveling on uneven terrain. The included BX-25 Arca-type ball head includes a quick release plate and is compatible with L-brackets and other accessories that have the Arca dovetail design.
- Center column and leg convert to monopod
- Compact, reverse-folding design
- Independent leg spread
- 3-position leg angles
- Included short center column
- 3/8"-16 and 1/4"-20 accessory ports
- Ballast hook for added stability
In the Box
- Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Carbon Fiber Travel Tripod with Ball Head and Monopod
- BX-25 Ball Head with Quick Release Plate
- Short Center Column
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Specs
| Head Type | Ball Head |
| Base Mount | 3/8"-16 Female |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 2 |
| Friction Control | No |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 30.9 lb / 14 kg |
| Maximum Working Height | 60.2" / 153 cm |
| Minimum Working Height | 6.5" / 16.5 cm |
| Closed Length | 13.8" / 35 cm |
| Materials | Carbon Fiber |
| Weight | 2.71 lb / 1.23 kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 5 |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber |
| Leg Sections | 5 |
| Monopod Foot Features | Rubber |
| Center Column Features | Ballast Hook, Removable, Split |
| Center Column Shape | Round |
| Center Column Sections | 2 |
| Center Column Extension Type | Rapid |
| Lateral / 90-Degree Center Column | No |
| Package Weight | 3.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 17 x 4.6 x 4.1" |
Explorer Photo & Video TX-VK Voyager Tripod Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















