
Original: $15.74
-70%$15.74
$4.72The Story
Product details
| No. of Circuits | 2Circuits |
| Contact Current DC Max | 1A |
| Contact Voltage DC Max | 100V |
| Switch Type | - |
| Switch Mounting | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Product Range | SDS Series |
| Switch Actuator Style | Slide |
Other details
| Brand | ERG COMPONENTS |
| Part Number | SDS-2-023 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Circuits | 2Circuits |
| Contact Current DC Max | 1A |
| Contact Voltage DC Max | 100V |
| Switch Type | - |
| Switch Mounting | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Product Range | SDS Series |
| Switch Actuator Style | Slide |
Other details
| Brand | ERG COMPONENTS |
| Part Number | SDS-2-023 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






