đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![EPCOS B72540E0250K062 TVS Varistor, 25 V, 31 V, MLV E Series, 65 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)](https://img.tanotishq.shop/images/product/epcos-b72540e0250k062-tvs-varistor-25-v-31-v-mlv-e-series-65-v-2220-5650-metric-multilayer-varistor-mlv-1.jpg)
$0.97
Original: $3.24
-70%EPCOS B72540E0250K062 TVS Varistor, 25 V, 31 V, MLV E Series, 65 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)—
$3.24
$0.97The Story
This is a TVS Varistor, 25 V, 31 V, MLV E Series, 65 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV) product from EPCOS with the model number B72540E0250K062
Product details
| Voltage Rating V AC | 25V |
| Voltage Rating V DC | 31V |
| Product Range | MLV E Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 65V |
| Varistor Case Style | 2220 [5650 Metric] |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 1.2kA |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B72540E0250K062 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Varistor, 25 V, 31 V, MLV E Series, 65 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV) product from EPCOS with the model number B72540E0250K062
Product details
| Voltage Rating V AC | 25V |
| Voltage Rating V DC | 31V |
| Product Range | MLV E Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 65V |
| Varistor Case Style | 2220 [5650 Metric] |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 1.2kA |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B72540E0250K062 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











