đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.26
Original: $0.88
-70%Epcos B59995C0120A070 PTC Thermistor 13 ohm Through Hole 30 V -25% to +25% B59995 Series—
$0.88
$0.26The Story
This is a PTC Thermistor, 13 ohm, Through Hole, 30 V, -25% to +25%, B59995 Series product from EPCOS with the model number B59995C0120A070
Product details
| Product Range | B59995 Series |
| Zero Power Resistance at 25°C | 13ohm |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Voltage Max | 30V |
| Applications | Over Current Protection, Short Circuit Protection |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B59995C0120A070 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a PTC Thermistor, 13 ohm, Through Hole, 30 V, -25% to +25%, B59995 Series product from EPCOS with the model number B59995C0120A070
Product details
| Product Range | B59995 Series |
| Zero Power Resistance at 25°C | 13ohm |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Voltage Max | 30V |
| Applications | Over Current Protection, Short Circuit Protection |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B59995C0120A070 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











