đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.36
Original: $1.20
-70%EPCOS B59990C0120A070 PTC Thermistor, 55 ohm, Through Hole, 80 V, -25% to +25%, B59990 Series—
$1.20
$0.36The Story
This is a PTC Thermistor, 55 ohm, Through Hole, 80 V, -25% to +25%, B59990 Series product from EPCOS with the model number B59990C0120A070
Product details
| Operating Voltage Max | 80V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Zero Power Resistance at 25°C | 55ohm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | B59990 Series |
| Applications | Over Current Protection, Short Circuit Protection |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature Max | 125°C |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B59990C0120A070 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a PTC Thermistor, 55 ohm, Through Hole, 80 V, -25% to +25%, B59990 Series product from EPCOS with the model number B59990C0120A070
Product details
| Operating Voltage Max | 80V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Zero Power Resistance at 25°C | 55ohm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | B59990 Series |
| Applications | Over Current Protection, Short Circuit Protection |
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature Max | 125°C |
Other details
| Brand | EPCOS |
| Part Number | B59990C0120A070 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











