Original: $97.01
-70%$97.01
$29.10The Story
- X-Stackable
- Programmable functions
- 16 User definable characters
- Multi-level dimming and blanking
- TTL compatible CMOS IC
- Wave solderable
Applications
Computers & Computer Peripherals, Sensing & Instrumentation, Medical, Consumer Electronics, Communications & Networking, Test & Measurement
Product details
| Display Area Width | 42.59mm |
| LED Colour | Red |
| Supply Voltage | 5V |
| Character Size | 5.08mm |
| Luminous Intensity | 7.5mcd |
| No. of Digits / Alpha | 8 |
| Product Range | - |
| Character Format | Dot Matrix |
| Forward Current If | 300mA |
| Display Area Height | 19.58mm |
| Packaging | Each |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HDSP-2112 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- X-Stackable
- Programmable functions
- 16 User definable characters
- Multi-level dimming and blanking
- TTL compatible CMOS IC
- Wave solderable
Applications
Computers & Computer Peripherals, Sensing & Instrumentation, Medical, Consumer Electronics, Communications & Networking, Test & Measurement
Product details
| Display Area Width | 42.59mm |
| LED Colour | Red |
| Supply Voltage | 5V |
| Character Size | 5.08mm |
| Luminous Intensity | 7.5mcd |
| No. of Digits / Alpha | 8 |
| Product Range | - |
| Character Format | Dot Matrix |
| Forward Current If | 300mA |
| Display Area Height | 19.58mm |
| Packaging | Each |
Other details
| Brand | BROADCOM LIMITED |
| Part Number | HDSP-2112 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








