
Original: $10.35
-70%$10.35
$3.10The Story
- Efficacy of 155 lm/W typical
- Vero 13 lumen output performance ranges from 522 to 7073 lumens
- Broad range of CCT options from 2700K to 6500K
- CRI options include; minimum 70, 80, and 90
- 2 and 3 SDCM color control for 2700K-4000K CCT
- Reliable operation at up to 2X nominal drive current
- Radial die pattern and improved lumen density
- Thermally isolated solder pads
- Onboard connector port
- Top side part number markings
LED Lighting
Product details
| COB Colour | Warm White |
| Color Rendering Index Max | 90 |
| Power Rating | 22.1W |
| Luminous Flux @ Test | 2000lm |
| Forward Current @ Test | 630mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Voltage VF Typ | 35V |
| Nominal CCT (K) | 3000K |
| COB Length | - |
| COB Width | - |
| Opto Case Style | - |
| Lumens / Watt @ Current Test | 127lm/W |
| Light Emitting Surface | 13.2mm |
| Lens Type | - |
| Lens Shape | Round with Flat Top |
| Height | 1.9mm |
| Product Range | Gen 7 Vero 13 Array Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BRIDGELUX |
| Part Number | BXRC-30G2000-C-73 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Efficacy of 155 lm/W typical
- Vero 13 lumen output performance ranges from 522 to 7073 lumens
- Broad range of CCT options from 2700K to 6500K
- CRI options include; minimum 70, 80, and 90
- 2 and 3 SDCM color control for 2700K-4000K CCT
- Reliable operation at up to 2X nominal drive current
- Radial die pattern and improved lumen density
- Thermally isolated solder pads
- Onboard connector port
- Top side part number markings
LED Lighting
Product details
| COB Colour | Warm White |
| Color Rendering Index Max | 90 |
| Power Rating | 22.1W |
| Luminous Flux @ Test | 2000lm |
| Forward Current @ Test | 630mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Voltage VF Typ | 35V |
| Nominal CCT (K) | 3000K |
| COB Length | - |
| COB Width | - |
| Opto Case Style | - |
| Lumens / Watt @ Current Test | 127lm/W |
| Light Emitting Surface | 13.2mm |
| Lens Type | - |
| Lens Shape | Round with Flat Top |
| Height | 1.9mm |
| Product Range | Gen 7 Vero 13 Array Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BRIDGELUX |
| Part Number | BXRC-30G2000-C-73 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



